pon.- pt. 09-20sob. 09-15
Al. Wilanowska 89,Warszawa

Podologia / Pedicure

Pedicure leczniczy polega na skróceniu paznokci stóp w prawidłowy sposób, zostają one dodatkowo oszlifowane. Wały otaczające paznokieć są dokładnie oczyszczone z zanieczyszczeń, które się tam znajdują, zazwyczaj są to mydliny, resztki kremu do stóp oraz martwy naskórek.

Strona podeszwowa stóp zostaje pozbawiona wszelkich fizjologicznych zrogowaceń, jak i hiperkeratoz. Hiperkeratozy powstają w wyniku nadmiernego rogowacenia naskórka, zazwyczaj pod wpływem zbyt dużego obciążenia lub tarcia/ucisku. Do usuwania tego typu zmian wykorzystuje się jednorazowy, sterylny skalpel lub dłuto. Na zakończenie skóra jest wygładzona kapturkiem ściernym, o odpowiedniej gradacji. Zabieg kończy krem nawilżający.

skincare beauty female feet with camomile s flower

Pękające pięty 

Popękane pięty jest to dolegliwość, która jest nie tylko nieestetyczna, ale i w niektórych przypadkach dość bolesna. Zdecydowanie częściej pojawia się w sezonie letnim, gdy nosimy odkryte buty. Skóra na piętach jest wtedy bardziej narażona na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Przyczyną takiego stanu, może być również choroba.

Gdy zaobserwujemy u siebie niepokojące zmiany, nie powinniśmy zwlekać. Gdy zbagatelizujemy problem, pęknięcia mogą się stawać coraz głębsze, aż dojdzie do przerwania ciągłości skóry. A to już jest idealna okazji dla drobnoustrojów, które mogą swobodnie wniknąć do naszego organizmu.
Gdy stan pęknięć jest bardziej zaawansowany, powodują one ból podczas chodzenia oraz zaczynają podkrwawiać, należy wtedy zdezynfekować zmiany oraz założyć jałowy opatrunek. Kolejnym etapem jest udanie do do gabinetu podologicznego na zabieg. Polega on na oczyszczeniu krawędzi pęknięć, za pomocą sterylnych narzędzi, zastosowaniu specjalistycznego preparatu regenerującego oraz wykonaniu specjalnego odciążenia. Ilość zabiegów jest uzależniona, od stanu pęknięć. Powinny się one odbywać co 2-3 tygodnie.

woman s feet bowl with water petal

Usunięcie odcisku

Odciski na stopach nie tylko stanowią pewnego rodzaju defekt estetyczny, ale i potrafią przysporzyć wiele bólu. Są to punktowe zrogowacenia, o żółtym zabarwieniu, które zazwyczaj pojawiają się w miejscach, w których występuje nadmierne tracie lub ucisk. Nadmierne drażnienie sprawia, że naczynia krwionośne zaczynają się rozszerzać, wtedy wzrasta przepływ krwi, która jest bogata w składniki budulcowe. Dochodzi do gromadzenia się keranocytów, w miejscu tarcia/ucisku. Masa rogowa, która powstaje staje się twarda. Pod wpływem ciężaru ciała zaczyna wnikać wgłąb skóry. Tak właśnie powstaje charakterystyczna cecha odcisku, czyli czop rogowy.

Gdy zbagatelizujemy problem i go nie usuniemy, czop rogowy zacznie wnikać coraz głębiej, może sięgać nawet do okostnej. Zakończenia nerwowe zaczynają być uciskane i wynikiem tego jest pojawienie się niesamowitego bólu, podczas chodzenia. Odcisk może ulec stanu zapalnemu, wtedy pojawia się ból, zaczerwienienie, czasami wysięk ropny.

Odciski najczęściej pojawiają się pod głowami kości śródstopia, na opuszkach palców oraz ich powierzchni grzbietowej, między palcami, w wałach okołopaznokciowych, a nawet pod paznokciami.

Odciski bardzo często są mylone z modzelami, ponieważ powstają w podobnych miejscach. Jest kilka różnic między nimi. Modzel jest większym, bardziej rozległym zrogowaceniem, za to bardziej powierzchownym. Nie posiada czopa rogowego. Nie powoduje też punktowego bólu, podczas chodzenia. Odczuwalne jest bardziej pieczenie. Czasami, może zdarzyć się tak, że w modzelu ukryty jest odcisk. Żeby jednak mieć pewność, należy udać się do specjalisty podologa. Po oczyszczeniu zmiany, zostanie postawiona diagnoza.

Rozróżniamy odciski:
twarde – posiadają zwarty czop rogowy, w kształcie owalnym lub okrągłym. Mogą wystąpić w każdym miejscu na stopie, z reguły jednak pojawiają się w miejscach przeciążonych.
miękkie – pozbawione są czopa rogowego, jednak mimo to są równie bolesne. Mają gąbczastą strukturę oraz biały kolor. Zwykle pojawiają się w przestrzeniach międzypalcowych.
kapilarny – w jego strukturę wnikają naczynia krwionośne. Powstają w miejscach silnie drażnionych.
nerwowo-naczyniowe – w ich strukturze oprócz naczyń krwionośnych, znajdują się również zakończenia nerwowe. Występują zazwyczaj na powierzchniach stawowych i opuszkach palców.
nerwowo-włókniste – sięgają głębszych warstw skóry właściwej, mają większą powierzchnię. Zazwyczaj powstają pod I i V głową kości śródstopia.
brodawkowe – jest to rodzaj, który rzadko występuje. Charakteryzuje się przerośniętymi liniami papilarnymi, które przebiegają wzdłuż odcisku. Ma charakterystyczną białą krawędź. Pod warstwą rogową znajduje się szklista masa.
mnogie – punktowe, liczne, powierzchowne zrogowacenia. Wynikają z wrodzonych zaburzeń rogowacenia, dlatego można je spotkać u dzieci. Występują również w miejscach które nie są nadmiernie obciążone.

Usuwanie kurzajek

Elektrokoagulacja – usuwanie kurzajek, usuwanie włókniaków, brodawek, prosaków, punktów rubinowych a także drobnych naczyń krwionośnych.
Zabieg elektrokoagulacji polega na ścinaniu białka zmian skórnych poprzez działanie prądem wysokiej częstotliwości. Wytwarzane w czasie działania prądem ciepło powoduje uszkodzenie (koagulację, ścinanie) białek zlokalizowanych w tkance m.in. włókniaków, brodawek łojotokowych, brodawek płaskich, punktów rubinowych, naczyniaków gwiaździstych oraz drobnych naczyń krwionośnych.

Usuwanie włókniaków, punktów rubinowych i brodawek to zabieg szybki. Czas usuwania jednej zmiany to kilkanaście sekund do kilku minut. Zazwyczaj potrzeba od 1-3 zabiegów. Jeżeli chodzi o usuwanie naczyń krwionośnych, zabieg trwa troszeczkę dłużej niż w przypadku usuwania brodawek, nawet do kilkunastu minut. Czas zależy też od lokalizacji i ilości zmian.

Elektrokoagulacja nie jest zabiegiem zupełnie bezbolesnym. Odczucia towarzyszące zabiegowi zależą od indywidualnej wrażliwości na ból, wielkości zmiany i jej lokalizacji.
Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić niewielki obrzęk, rumień (zaczerwienienie), stwardnienie skóry, lekkie zasinienie lub delikatny ból, które ustępują w ciągu kilku godzin. Najczęściej pojawia się mały strupek, który zaniknie w ciągu 5 – 21 dni.
Zmiany zabarwienia skóry (przebarwienia i odbarwienia) występują rzadko, podobnie jak blizny. Jeśli pojawią się są następstwem nieprawidłowego gojenia skóry lub zdrapywania strupków przez pacjenta. Najczęściej skóra goi się bardzo ładnie.
Zabiegu elektrokoagulacji nie należy wykonywać, jeśli pacjent:
• wszczepiony rozrusznik serca
• ciąża, karmienie piersią
• zakażenie bakteryjne, wirusowe
• choruje na zaburzenia krzepnięcia krwi, krążenia lub cukrzyca
• skłonność do powstawania bliznowców (keloidów)
• padaczka
• nowotwór
Jak należy dbać o skórę po zabiegu?
• w miejscu usuwania zmian unikaj stosowania wszelkich kosmetyków
• nie eksponuj zmian na słońce (w tym przez szybę), a jeśli nie możesz ich zakryć, stosuj kremy z wysokimi filtrami przeciwsłonecznymi (30+) lub plaster oraz bezwzględnie unikaj opalania – nawet do miesiąca po zabiegu
Przed zabiegiem unikać:
• mikrodermabrazji
• peelingów chemicznych (kwasami)
• opalania na słońcu i w solarium
• zabiegów chirurgicznych

Czy opis był dla Ciebie pomocny?
[ocena 0 głosów 0]